  • R8A77210C133BGV
R8A77210C133BGV
advertisement
Manufacturer No:
R8A77210C133BGV
HK JDW NO:
668-R8A77210C133BGV
Package:
81-LFBGA
Datasheet:
Description:
0.8mm SH-3 DSP 1.53.3V 32-bit Microprocessor R8A77210 256-Pin 133MHz 1.5V 81-LFBGA
Purchasing and Inquiry
R8A77210C133BGV Overview
Shipping overseas is convenient thanks to the embedded microprocessor's packaging in 81-LFBGA. Using advanced packaging techniques Tray, high reliability is ensured. A CPU with 1 Core 32-Bit cores and width 1 Core 32-Bit busses is used. It is important to understand the operating temperature around -20°C~75°C TA. Core-wise, this CPU has a SH-3 DSP processor. At 3.3V, the CPU runs its I/O. As far as the uPs/uCs/Peripheral ICs type is concerned, this is a MICROCONTROLLER, RISC. Using R8A77210 will help you find variants of the cpu microprocessor. In total, there are 256 terminations. With a 1.5V voltage supply, the part should be turned on and run. It is an architecture with 32 bits. There is 133MHz frequency set for the CPU. For information about 256 pins, please refer to the datasheet. An example of a Microcontrollers microprocessor can be found here. Generally, data transfer takes place at a rate of 32b bandwidth. Embedded microprocessor bodies are injected with 256 pins. This CPU is widely used in a variety of applications with its Surface Mount mounting. In the datasheet, 1.53.3V power supplies are required for this embedded microprocessor. A 16kB amount of RAM (Random-Access Memory) is designed. Voltage can't exceed 300mA to the CPU. Users should not supply the embedded microprocessor with voltages higher than 3.6V in normalcircumstances. A CPU program transfers data by using 114 I/Os. CPU activity is measured by the 13 counters. There are DMA, LCD, POR, WDT peripheral devices attached to the CPU.
R8A77210C133BGV Features
SH-3 DSP Core
32-Bit Structure
32b-Bit Data Bus Width
16kB RAM
114 I/Os
DMA, LCD, POR, WDT Peripherals
R8A77210C133BGV Applications
There are a lot of Renesas Electronics America R8A77210C133BGV Microprocessor applications.
  • Aerospace navigation systems
  • Switches
  • Glucose monitoring systems (for Type 1 Diabetes)
  • Pacemakers (used to control abnormal heart rhythm)
  • Agriculture, transportation field
  • Monitoring-temperature level, oil level, speed, distance, acceleration
  • Robotic prosthetic limbs
  • Fire detection & safety devices
  • Calculators
  • Mobile computers
Step5Bar-code shipping tag
R8A77210C133BGV
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    81-LFBGA
  • Number of Pins
    256
  • Operating Temperature
    -20°C~75°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2010
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    256
  • HTS Code
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Supply Voltage
    1.5V
  • Terminal Pitch
    0.8mm
  • Frequency
    133MHz
  • Base Part Number
    R8A77210
  • Pin Count
  • Power Supplies
    1.53.3V
  • Interface
    I2C, IrDA, SCI, SD, USB
  • Max Supply Voltage
    3.6V
  • Oscillator Type
    External
  • Number of I/O
    114
  • RAM Size
    16kB
  • Memory Type
    ROMless
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER, RISC
  • Core Processor
    SH-3 DSP
  • Peripherals
    DMA, LCD, POR, WDT
  • Supply Current-Max
    300mA
  • Bit Size
    32
  • Has ADC
    YES
  • DMA Channels
    YES
  • Data Bus Width
    32b
  • PWM Channels
  • Number of Timers/Counters
    13
  • Address Bus Width
    26
  • Voltage - I/O
    3.3V
  • Number of Cores/Bus Width
    1 Core 32-Bit
  • Length
    17mm