  • MCF5249LPV120
MCF5249LPV120
advertisement
Manufacturer No:
MCF5249LPV120
HK JDW NO:
318-MCF5249LPV120
Package:
LQFP
Datasheet:
MCF5249LPV120
Description:
0.5mm 3.3V 32-bit Microprocessor 120MHz 3.3V LQFP
Purchasing and Inquiry
MCF5249LPV120 Overview
Shipping overseas is convenient since the embedded microprocessor is packed in LQFP. High reliability is achieved using advanced packaging method Bulk. uPs/uCs/Peripheral ICs are a MICROPROCESSOR, RISC. Overall, there are 144 terminations. The microprocessor should be turned on and run with a voltage supply of 3.3V volts. It is an architecture with 32 bits. CPUs operate at 120MHz Hz. 3.6V is its maximum supply current. As a typical Microprocessors, this cpu microprocessor has Microprocessors display. An external data bus width of 16 is available on this CPU. Temperatures above 70°C should not allow the embedded microprocessor to operate. Embedded microprocessor bodies have 144 pins injected into them. According to the datasheet, the embedded microprocessor requires 3.3V power supply. RAM (Random Access Memory) is designed to be 96kB. A CPU program transfers data by using 34 I/Os. The microprocessor has additional features, such as REQUIRES 3.3V SUPPLY FOR I/O. On the CPU, there are DMA, POR, WDT peripheral devices.
MCF5249LPV120 Features
32-Bit Structure
96kB RAM
34 I/Os
DMA, POR, WDT Peripherals
MCF5249LPV120 Applications
  • Entertainment products
  • Coffee machines
  • Ipod
  • Christmas lights
  • Gas monitoring systems
  • Heater/Fan
  • Refrigerators
  • Smartphone
  • Hearing aids
  • Electrocardiogram (EKG)
Step5Bar-code shipping tag
MCF5249LPV120
  • Package / Case
    LQFP
  • Surface Mount
    YES
  • Packaging
    Bulk
  • JESD-609 Code
    e3
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3
  • Number of Terminations
    144
  • ECCN Code
    3A991
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Additional Feature
    REQUIRES 3.3V SUPPLY FOR I/O
  • HTS Code
  • Subcategory
    Microprocessors
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    120MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    144
  • JESD-30 Code
    S-PQFP-G144
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Power Supplies
    3.3V
  • Temperature Grade
    OTHER
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    3V
  • Interface
    I2C, SPI, UART, USART
  • Oscillator Type
    External
  • Number of I/O
    34
  • RAM Size
    96kB
  • Memory Type
    ROMless
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROPROCESSOR, RISC
  • Peripherals
    DMA, POR, WDT
  • Bit Size
    32
  • Access Time
    120 μs
  • Address Bus Width
    24
  • Core Architecture
    Coldfire
  • Boundary Scan
    YES
  • Low Power Mode
  • External Data Bus Width
    16
  • Format
    FIXED POINT
  • Integrated Cache
  • Height Seated (Max)
    1.6mm
  • Length
    20mm
  • Width
    20mm