  • MCF5470ZP200
MCF5470ZP200
advertisement
Manufacturer No:
MCF5470ZP200
HK JDW NO:
318-MCF5470ZP200
Package:
BGA
Datasheet:
MCF5470ZP200
Description:
1mm 32-bit Microprocessor 388-Pin 200MHz 1.5V BGA
Purchasing and Inquiry
MCF5470ZP200 Overview
Shipping overseas is convenient thanks to the embedded microprocessor's packaging in BGA. High reliability is achieved by using advanced packaging methods Bulk. A MICROPROCESSOR, RISC represents the uPs/uCs/Peripheral ICs type. Total terminations are 388. With a 1.5V voltage supply, the part should be turned on and run. The architecture of the microprocessor is 32-bit. There is 200MHz frequency set for the CPU. The datasheets for 388 pins provide details. With a maximum supply current of 1.58V, it has a maximum power consumption. As a Microprocessors, this cpu microprocessor is typical. Generally, data transfer takes place at a rate of 32b bandwidth. Using the microprocessor in an environment above 70°C is not recommended. Embedded microprocessor bodies are injected with 388 pins. The top frequency of the CPU is expected to reach 200MHz. It is possible to use the micro processor from 3.3V. In general, RAM (Random-Access Memory) is designed with a 32kB of 0MB. 32kB is the size of the CPU's memory. A total of DMA, PWM, WDT peripheral devices are connected to the CPU. This CPU microprocessor has 99 programmable I/Os for I/O transfer.
MCF5470ZP200 Features
32-Bit Structure
32b-Bit Data Bus Width
32kB RAM
DMA, PWM, WDT Peripherals
MCF5470ZP200 Applications
  • Auto-breaking system
  • Guidance-GPS
  • Embedded gateways
  • Hand-held metering systems
  • Agriculture, transportation field
  • Heater/Fan
  • Security systems
  • Instrumentation and process control field
  • Network communication, mobile communication field
  • Industrial instrumentation devices
Step5Bar-code shipping tag
MCF5470ZP200
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Supply Voltage
    1.5V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Frequency
    200MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Pin Count
    388
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    1.58V
  • Temperature Grade
    COMMERCIAL
  • Interface
    EBI/EMI, Ethernet, I2C, SPI, UART, USART, USB
  • Memory Size
    32kB
  • Oscillator Type
    External
  • RAM Size
    32kB
  • Memory Type
    ROMless
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROPROCESSOR, RISC
  • Peripherals
    DMA, PWM, WDT
  • Bit Size
    32
  • Frequency (Max)
    200MHz
  • Access Time
    200 μs
  • Data Bus Width
    32b
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • Address Bus Width
    32
  • Core Architecture
    Coldfire
  • Boundary Scan
    YES
  • Low Power Mode
    YES
  • Number of Programmable I/O
    99
  • Format
    FLOATING POINT
  • Integrated Cache
  • Height Seated (Max)
    2.55mm
  • Length
    27mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lead Free
    Contains Lead
  • Package / Case
    BGA
  • Surface Mount
  • Number of Pins
    388
  • Weight
    3.420001g
  • Packaging
    Bulk
  • JESD-609 Code
    e0
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3
  • Number of Terminations
  • Terminal Finish
    Tin/Lead/Silver (Sn/Pb/Ag)
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C