  • MCHN38FM101J-Y
MCHN38FM101J-Y
advertisement
Manufacturer No:
MCHN38FM101J-Y
HK JDW NO:
192-MCHN38FM101J-Y
Package:
Nonstandard SMD
Datasheet:
MCHN38FM101J-Y
Purchasing and Inquiry
MCHN38FM101J-Y Overview
This device's size and dimension are 0.380Lx0.380W 9.65mmx9.65mm to ensure a high level of reliability.If you want high efficiency, keep the rated DC voltage (URdc) at 4000V.Parts with 50ppm/Cel ppm/°C temperature coefficients are pre-set.In this electronic part, the voltage is rated at 4kV.It is recommended that the device remain at -55°C~125°C at all times when in operation.
MCHN38FM101J-Y Features
its size/dimension is 0.380Lx0.380W 9.65mmx9.65mm
a 50ppm/Cel ppm/°C temperature coefficient
a voltage rating of 4kV
MCHN38FM101J-Y Applications
  • RF Power Amplifiers
  • Plasma generators
  • MRI Coils and Generators
  • Lasers
  • Tuned LCR Circuits
  • Software - Defined Frequency-Hopping Radio
  • RF Instruments
  • CATV
  • Land Mobile antennas 27 to 900 MHZ
  • Mobile Radio
Step5Bar-code shipping tag
MCHN38FM101J-Y
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Dielectric Material
    Mica
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2014
  • Series
    MCHN
  • Size / Dimension
    0.380Lx0.380W 9.65mmx9.65mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    RF, High Q, Low Loss
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Last Time Buy
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    50ppm/Cel ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Voltage - Rated
    4kV
  • HTS Code
  • Capacitance
    100pF
  • Packing Method
    TRAY
  • Reference Standard
    AEC-Q200
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    4000V
  • Size Code
    4341
  • Height Seated (Max)
    0.160 4.06mm
  • Length
    9.65mm
  • Width
    9.65mm