  • MCM01-009ED751J-F
MCM01-009ED751J-F
advertisement
Manufacturer No:
MCM01-009ED751J-F
HK JDW NO:
192-MCM01-009ED751J-F
Datasheet:
MCM01-009ED751J-F
Purchasing and Inquiry
MCM01-009ED751J-F Overview
Despite its size/dimension being 0.460Lx0.400W 11.68mmx10.16mm, it guarantees high reliability.It requires voltage - Rated DC of 500V to function fully.The part has a temperature coefficient of 100 ppm/°C.Keeping the device at -55°C~200°C during operation is recommended.
MCM01-009ED751J-F Features
its size/dimension is 0.460Lx0.400W 11.68mmx10.16mm
the voltage - Rated DC of 500V
a 100 ppm/°C temperature coefficient
MCM01-009ED751J-F Applications
  • Mobile Radio
  • RF Power Amplifiers
  • RF Medical Equipment
  • Lasers
  • Ground and Flight Mobile Radio
  • Plasma generators
  • Tuned LCR Circuits
  • MRI Coils and Generators
Step5Bar-code shipping tag
MCM01-009ED751J-F
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
  • Operating Temperature
    -55°C~200°C
  • Published
    2006
  • Size / Dimension
    0.460Lx0.400W 11.68mmx10.16mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e4
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    100 ppm/°C
  • Terminal Finish
    Silver (Ag)
  • HTS Code
  • Capacitance
    750pF
  • Voltage - Rated DC
    500V
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Multilayer
    Yes
  • Size Code
    4640
  • Ripple Current
    20A
  • Height
    4.191mm
  • Length
    15.367mm
  • Width
    10.16mm