  • MCMR06X4301FTL
MCMR06X4301FTL
advertisement
Manufacturer No:
MCMR06X4301FTL
HK JDW NO:
3958-MCMR06X4301FTL
Package:
Datasheet:
MCMR06X4301FTL
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, Ceramic, 4.3kOhm, 1%,
Step5Bar-code shipping tag
MCMR06X4301FTL
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Rated Temperature
    70°C
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Tolerance
    1%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    100 ppm/°C
  • Resistance
    4.3kOhm
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Composition
    Ceramic
  • Additional Feature
    LASER TRIMMABLE, RATED AC VOLTAGE (V): 75
  • Subcategory
    Fixed Resistors
  • Power Rating
    100mW
  • Voltage - Rated DC
    75V
  • Packing Method
    TR, PAPER, 7 INCH
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Reference Standard
    AEC-Q200
  • Case Code (Metric)
    1608
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.1W
  • Case Code (Imperial)
    0603
  • Operating Temperature (Max)
    155°C