  • MCP102T-195I/TT
MCP102T-195I/TT
advertisement
Manufacturer No:
MCP102T-195I/TT
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-MCP102T-195I/TT
Package:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Datasheet:
MCP102T-195I/TT
Description:
3 Terminals 3-Pin MCP102 Voltage supervisor1 Channels Min 1V Max 5.5V
Purchasing and Inquiry
MCP102T-195I/TT Overview
Power management is mounted through 3 terminals. It is packaged with Tape & Reel (TR). In this PMIC, you can find 1 functions for your reference. There are a total of 1 channels on this supervisor, and they are arranged in a series. In this PMIC, you can find TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 functions for your reference. As with other Simple Reset/Power-On Reset products, this IC management also offers a wide range of benefits. Specifies a reflow peak temperature of 260 for the package during reflow. Power management conducts at a voltage of 1. Using Surface Mount, IC management is mounted. A IC power such as this can be classified as a Power Management Circuits power management system. There are a total of 3 pins on power management. 3 pins are present on the power management system. In order for this IC power to function, the supply voltage (Vsup) cannot be less than 1V. The supply voltage (Vsup) should not exceed 5.5V volts in this IC power. The recommended mounting type for IC management is Surface Mount. The temperature of the supervisors should be set to this range: -40°C~85°C TA. As this power managment ic operates, it is able to produce an output voltage of Push-Pull, Totem Pole. For this power management, there is an 1.75μA volt supply current. A similar IC managements number of the manufacturer can always be found by using MCP102, the base power ics number. Voltage supervisor can work with a supply temperature of 1.75μA at the most.
MCP102T-195I/TT Features
Simple Reset/Power-On Reset type
Minimum supply voltage of 1V
1.75μA operating supply current
MCP102T-195I/TT Applications
There are a lot of Microchip Technology MCP102T-195I/TT Voltage Supervisors applications.
  • Magnetic resonance imaging
  • Automotive permanent magnet synchronous motors
  • Power distribution systems of ICU
  • Unattended substation automation
  • Microcontroller system
  • Power distribution systems of infant care room
  • Detection of phase sequence
  • Medical-specific isolation transformer
  • Insulation fault location system
  • Transformer load monitoring equipment
Step5Bar-code shipping tag
MCP102T-195I/TT
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
  • Number of Pins
    3
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    1998
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Simple Reset/Power-On Reset
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Power Management Circuits
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    0.96mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    MCP102
  • Output
    Push-Pull, Totem Pole
  • Pin Count
  • Number of Channels
    1
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    1V
  • Operating Supply Current
    1.75μA
  • Max Supply Current
    1.75μA
  • Adjustable Threshold
    NO
  • Quiescent Current
    1μA
  • Watchdog Timer
    No
  • Reset
    Active Low
  • Voltage - Threshold
    1.9V
  • Number of Voltages Monitored
  • Reset Timeout
    80ms Minimum
  • Min Reset Threshold Voltage
    1.872V
  • Max Reset Threshold Voltage
    1.929V
  • Threshold Voltage
    +1.9V
  • Undervoltage Threshold
    1.872V
  • Overvoltage Threshold
    1.929V
  • Height
    1.02mm
  • Length
    3.04mm
  • Width
    1.4mm