  • MCP120T-475I/SN
MCP120T-475I/SN
advertisement
Manufacturer No:
MCP120T-475I/SN
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-MCP120T-475I/SN
Package:
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
MCP120T-475I/SN
Description:
5V8 Terminals 8-Pin MCP120 Voltage supervisor1 Channels Min 1V Max 5.5V
Purchasing and Inquiry
MCP120T-475I/SN Overview
Power management is mounted through 8 terminals. This power ic is packaged in a way that looks like a Tape & Reel (TR). There are 1 functions included in this PMIC so that you can refer to them. Power management consists of 1 channels, each of which can be used independently. There are 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) functions included in this PMIC so that you can refer to them. There are a lot of similarities between this IC power and other Simple Reset/Power-On Reset products. In order to ensure a good reflow performance, the package peak reflow temperature must be set at 260. A supply voltage of 5V is used to conduct the PMIC chip. There is a voltage supply of 1 for the PMIC chip, and the chip conducts at that voltage. Surface Mount is the one that mounts power management. In this case, this PMIC chip can be sub-categorized as a Power Management Circuits chip. A total of 8 pins are located on this power management. Power managment ic pin count is 8. A voltage (Vsup) that doesn't fall below 1V as the minimum supply voltage (Vsup) should be applied to this IC power in order to ensure its proper operation. The maximum supply voltage (Vsup) in this PMIC should not exceed 5.5V volts. The recommended mounting type is Surface Mount. The temperature of the supervisors should be set to this range: -40°C~85°C TA. As a result of this supervisor's operation, the output voltage is Open Drain or Open Collector. There is a supply current of 60μA for the power management. It is always advisable to use MCP120, the base supervisor number, when searching for similar PMICs from the manufacturer. The maximum supply temperature is 60μA.
MCP120T-475I/SN Features
Simple Reset/Power-On Reset type
Minimum supply voltage of 1V
60μA operating supply current
MCP120T-475I/SN Applications
There are a lot of Microchip Technology MCP120T-475I/SN Voltage Supervisors applications.
  • Magnetic resonance imaging
  • Dash board
  • Digitally controlled LDO regulators circuit
  • Precision measurement
  • Solar power charger
  • Microprocessor system
  • Electronics installed in the vehicle
  • Medical-specific insulation monitor
  • emergency room
  • Leakage current detection
Step5Bar-code shipping tag
MCP120T-475I/SN
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    1998
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Simple Reset/Power-On Reset
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Power Management Circuits
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    5V
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    MCP120
  • Output
    Open Drain or Open Collector
  • Pin Count
  • Number of Channels
    1
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    1V
  • Operating Supply Current
    60μA
  • Nominal Supply Current
    60μA
  • Max Supply Current
  • Adjustable Threshold
    NO
  • Quiescent Current
    45μA
  • Watchdog Timer
    No
  • Reset
    Active Low
  • Voltage - Threshold
    4.625V
  • Number of Voltages Monitored
  • Reset Timeout
    150ms Minimum
  • Min Reset Threshold Voltage
    4.5V
  • Max Reset Threshold Voltage
    4.75V
  • Threshold Voltage
    +4.63V
  • Undervoltage Threshold
    4.5V
  • Overvoltage Threshold
    4.75V
  • Length
    4.9mm
  • Width
    3.9mm