  • MCP130T-485I/SN
MCP130T-485I/SN
advertisement
Manufacturer No:
MCP130T-485I/SN
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-MCP130T-485I/SN
Package:
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
MCP130T-485I/SN
Description:
5V8 Terminals 8-Pin MCP130 Voltage supervisor1 Channels Min 1V Max 5.5V
Purchasing and Inquiry
MCP130T-485I/SN Overview
There are 8 terminals connected to this power management, which makes it easy to mount. Power management is packaged in a Tape & Reel (TR) way. There are 1 functions included in this PMIC so that you can refer to them. It is possible to find on this power management a series of 1 channels. In this PMIC, you can find 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) functions for your reference. It is a IC power that shares many benefits with other products from the Simple Reset/Power-On Reset line. Specifies a reflow peak temperature of 260 for the package during reflow. When 5V is applied to the power ic, it conducts. IC management conducts in a 1-voltage supply. The power management is mounted by a Surface Mount-axis. A IC power such as this can be classified as a Power Management Circuits power management system. Taking into account all of the pins, this power management has a total of 8. The pins of the power management system count 8. It is recommended that the minimum supply voltage (Vsup) for this IC management should not be less than 1V volts. The maximum supply voltage (Vsup) is not to exceed 5.5V volts in this IC management. The recommended mounting type is Surface Mount. This power management is the recommended temperature range for the supervisors: -40°C~85°C TA. There is an output voltage of Open Drain or Open Collector from this supervisor when it is operating. As far as the supply current of the power management is concerned, it is 60μA. You can always use MCP130, the base supervisor number, to search for similar PMICs of the manufacturer. Voltage supervisor can work with a supply temperature of 60μA at the most.
MCP130T-485I/SN Features
Simple Reset/Power-On Reset type
Minimum supply voltage of 1V
60μA operating supply current
MCP130T-485I/SN Applications
There are a lot of Microchip Technology MCP130T-485I/SN Voltage Supervisors applications.
  • Precision measurement
  • Power distribution systems of CCU
  • Computer applications
  • Dash board
  • Network equipment
  • DSP
  • Insulation fault location system
  • Satellite navigation
  • Medical-specific isolation transformer
  • Display equipment
Step5Bar-code shipping tag
MCP130T-485I/SN
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    1998
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Simple Reset/Power-On Reset
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Power Management Circuits
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    5V
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    MCP130
  • Output
    Open Drain or Open Collector
  • Pin Count
  • Number of Channels
    1
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    1V
  • Operating Supply Current
    60μA
  • Nominal Supply Current
    60μA
  • Max Supply Current
  • Adjustable Threshold
    NO
  • Quiescent Current
    45μA
  • Watchdog Timer
    No
  • Reset
    Active Low
  • Voltage - Threshold
    4.725V
  • Number of Voltages Monitored
  • Reset Timeout
    150ms Minimum
  • Min Reset Threshold Voltage
    4.6V
  • Max Reset Threshold Voltage
    4.85V
  • Threshold Voltage
    +4.73V
  • Undervoltage Threshold
    4.6V
  • Overvoltage Threshold
    4.85V
  • Length
    4.9mm
  • Width
    3.9mm