  • MCP1317T-25LE/OT
MCP1317T-25LE/OT
advertisement
Manufacturer No:
MCP1317T-25LE/OT
HK JDW NO:
536-MCP1317T-25LE/OT
Package:
SC-74A, SOT-753
Datasheet:
MCP1317T-25LE/OT
Description:
5V5 Terminals MCP1317 Voltage supervisor1 Channels
Purchasing and Inquiry
MCP1317T-25LE/OT Overview
This voltage supervisor has a total of 5 mounting terminals that can be used for mounting. It is packaged with Tape & Reel (TR). The purpose of this IC management is to provide you with a reference of 1 functions. There are 1 channels available on this supervisor, and each channel has a different function. In this IC management you will find SC-74A, SOT-753 functions for you to refer to. Compared to other Simple Reset/Power-On Reset products, this PMIC has a lot of benefits to offer. The supervisor is always powered by a 5V volt supply. Power management conducts at a voltage of 1. The mounting type of the supervisors is Surface MountWe recommend setting the supervisors to -40°C~125°C TA degrees. The output voltage of this power managment ic during operation is Push-Pull, Totem Pole. You can always use MCP1317, the base supervisor number, to search for similar PMICs of the manufacturer.
MCP1317T-25LE/OT Features
Simple Reset/Power-On Reset type
MCP1317T-25LE/OT Applications
There are a lot of Microchip Technology MCP1317T-25LE/OT Voltage Supervisors applications.
  • Sensitive sensors
  • Power distribution systems of CCU
  • Detection of phase loss
  • Microprocessor system
  • Kitchen appliances
  • Refrigeration
  • WiFi router
  • Personal computers
  • Electrical fire monitoring system
  • Microcontroller system
Step5Bar-code shipping tag
MCP1317T-25LE/OT
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Package / Case
    SC-74A, SOT-753
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Published
    2012
  • Number of Terminations
    5
    1
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.95mm
  • Base Part Number
    MCP1317
  • Output
    Push-Pull, Totem Pole
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G5
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    1V
  • Reset
    Active High
  • Voltage - Threshold
    2.5V
  • Number of Voltages Monitored
  • Reset Timeout
    140ms Minimum
  • Length
    2.9mm