  • MCP1317T-46LE/OT
MCP1317T-46LE/OT
advertisement
Manufacturer No:
MCP1317T-46LE/OT
HK JDW NO:
536-MCP1317T-46LE/OT
Package:
SC-74A, SOT-753
Datasheet:
MCP1317T-46LE/OT
Description:
5 Terminals 5-Pin MCP1317 Voltage supervisor1 Channels Min 1V Max 5.5V
Purchasing and Inquiry
MCP1317T-46LE/OT Overview
It is mounted through 5 terminals on the power management. Packaged in the form of a Tape & Reel (TR), power management is easy to use. Please find attached 1 functions for your reference in this IC power. There are 1 channels available on this supervisor, and each channel has a different function. As a reference, this IC power includes SC-74A, SOT-753 functions for your convenience. There are a number of benefits that this PMIC has in common with other Simple Reset/Power-On Reset manage ics. During the reflow process, a peak temperature of 260 is specified for the package. A supply voltage of 1 is used to conduct the PMIC chip. The power management is mounted by Surface Mount. Power Management Circuits is a subcategory of this PMIC chip. In total, it has 5 pins on IC management. 5 pins are present on the power management system. In order for this PMIC to work correctly, the minimum supply voltage (Vsup) should be greater than 1V. The maximum supply voltage (Vsup) in this PMIC should not exceed 5.5V volts. Mounting type Surface Mount is recommended. This power management is the recommended temperature range for the supervisors: -40°C~125°C TA. While this power management is operating, it will output Push-Pull, Totem Pole as the output voltage. There is a supply current of 10μA for the power management. You can always use MCP1317, the base supervisor number, to search for similar PMICs of the manufacturer. At the most, voltage supervisor can work with a supply temperature of 10μA.
MCP1317T-46LE/OT Features
Simple Reset/Power-On Reset type
Minimum supply voltage of 1V
10μA operating supply current
MCP1317T-46LE/OT Applications
There are a lot of Microchip Technology MCP1317T-46LE/OT Voltage Supervisors applications.
  • Power communication system
  • Battery cars
  • Fire equipment power monitoring system
  • Display equipment
  • Automotive permanent magnet synchronous motors
  • Power distribution systems of operating room
  • Dash board
  • Power distribution systems of ICU
  • Sensitive sensors
  • Battery cars
Step5Bar-code shipping tag
MCP1317T-46LE/OT
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
    SC-74A, SOT-753
  • Number of Pins
    5
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Published
    2005
  • JESD-609 Code
    e3
  • Number of Terminations
    5
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Simple Reset/Power-On Reset
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Power Management Circuits
  • Max Power Dissipation
    240mW
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    MCP1317
  • Output
    Push-Pull, Totem Pole
  • Pin Count
  • Output Voltage
    300mV
  • Number of Channels
    1
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    1V
  • Operating Supply Current
    10μA
  • Nominal Supply Current
    10μA
  • Power Dissipation
    240mW
  • Max Supply Current
  • Adjustable Threshold
    NO
  • Quiescent Current
    1μA
  • Watchdog Timer
    Yes
  • Reset
    Active High
  • Voltage - Threshold
    4.6V
  • Number of Voltages Monitored
  • Reset Timeout
    140ms Minimum
  • Nominal Input Voltage
    5.5V
  • Min Reset Threshold Voltage
    4.531V
  • Max Reset Threshold Voltage
    4.669V
  • Threshold Voltage
    +4.6V
  • Undervoltage Threshold
    4.531V
  • Overvoltage Threshold
    4.669V
  • Height
    1.3mm
  • Length
    3.1mm
  • Width
    1.8mm