  • MCP1320T-29FE/OT
MCP1320T-29FE/OT
advertisement
Manufacturer No:
MCP1320T-29FE/OT
HK JDW NO:
536-MCP1320T-29FE/OT
Package:
SC-74A, SOT-753
Datasheet:
MCP1320T-29FE/OT
Description:
5V5 Terminals MCP1320 Voltage supervisor1 Channels Min 1V Max 5.5V
Quantity:
In Stock : 4876
Purchasing and Inquiry
MCP1320T-29FE/OT Overview
As far as the mounting terminals of this voltage supervisor are concerned, it has 5 in total. A Digi-Reel? package is used to package the power management. The purpose of this IC management is to provide you with a reference of 1 functions. There are 1 channels on this power managment ic that can be found in a series. In this IC management you will find SC-74A, SOT-753 functions for you to refer to. Compared to other Simple Reset/Power-On Reset products, this PMIC has a lot of benefits to offer. When a supply voltage of 5V is applied to the power ic, it conducts. Power ics operate at 1 supply voltages. The mount is attached to Surface Mount. This power management has 5 pins. It is recommended that the minimum supply voltage (Vsup) for this IC management should not be less than 1V volts. This IC power should be powered by no more than 5.5V volts of supply voltage (Vsup). The mounting type of the supervisors is Surface MountIt is recommended to set the supervisor's temperature to this range: -40°C~125°C TA. As this power managment ic operates, it is able to produce an output voltage of Open Drain or Open Collector. The power management's supply current is 10μA. It is always advisable to use MCP1320, the base supervisor number, when searching for similar PMICs from the manufacturer. The maximum supply temperature is 10μA.
MCP1320T-29FE/OT Features
Simple Reset/Power-On Reset type
Minimum supply voltage of 1V
10μA operating supply current
MCP1320T-29FE/OT Applications
There are a lot of Microchip Technology MCP1320T-29FE/OT Voltage Supervisors applications.
  • Power distribution systems of operating room
  • Microprocessor system
  • Telecommunications equipment
  • FPGA design
  • Detection of phase sequence
  • Insulation fault location system
  • Leakage protection
  • Smartphones
  • Power distribution systems of ICU
  • Rechargeable batteries
Step5Bar-code shipping tag
MCP1320T-29FE/OT
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
    SC-74A, SOT-753
  • Number of Pins
    5
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Packaging
    Digi-Reel®
  • Published
    1999
  • Pbfree Code
    Simple Reset/Power-On Reset
  • Max Power Dissipation
    240mW
    GULL WING
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    5V
  • Base Part Number
    MCP1320
  • Output
    Open Drain or Open Collector
  • Number of Channels
    1
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    1V
  • Operating Supply Current
    10μA
  • Nominal Supply Current
    10μA
  • Power Dissipation
    240mW
  • Max Supply Current
  • Adjustable Threshold
    NO
  • Quiescent Current
    1μA
  • Watchdog Timer
    Yes
  • Reset
    Active Low
  • Voltage - Threshold
    2.9V
  • Number of Voltages Monitored
  • Reset Timeout
    20ms Minimum
  • Min Reset Threshold Voltage
    2.857V
  • Max Reset Threshold Voltage
    2.944V
  • Undervoltage Threshold
    2.857V
  • Overvoltage Threshold
    2.944V
  • Height
    1.3mm
  • Length
    3.1mm
  • Width
    1.8mm