  • MCP1321T-31LE/OT
MCP1321T-31LE/OT
advertisement
Manufacturer No:
MCP1321T-31LE/OT
HK JDW NO:
536-MCP1321T-31LE/OT
Package:
SC-74A, SOT-753
Datasheet:
MCP1321T-31LE/OT
Description:
5 Terminals MCP1321 Voltage supervisorMin 1V Max 5.5V
Purchasing and Inquiry
MCP1321T-31LE/OT Overview
There are 5 terminals connected to this power management, which makes it easy to mount. Packaged in the form of a Tape & Reel (TR), power management is easy to use. For your reference, this PMIC includes a list of SC-74A, SOT-753 functions. There are a number of benefits that this PMIC has in common with other Simple Reset/Power-On Reset manage ics. There is a voltage supply of 1 for the PMIC chip, and the chip conducts at that voltage. The power management is mounted by Surface Mount. It is possible to subcategorize this power ic as a Power Management Circuits chip. 5 pins make up the power management. Supply voltage (Vsup) should be at least 1V for this power management. The maximum supply voltage (Vsup) in this PMIC should not exceed 5.5V volts. Mounting type Surface Mount is recommended. The temperature of the supervisors should be set to this range: -40°C~125°C TA. During operation, this power management system outputs Open Drain, Push-Pull. You can always use MCP1321, the base supervisor number, to search for similar PMICs of the manufacturer. Voltage supervisor can work with a supply temperature of 10μA at the most.
MCP1321T-31LE/OT Features
Simple Reset/Power-On Reset type
Minimum supply voltage of 1V
MCP1321T-31LE/OT Applications
There are a lot of Microchip Technology MCP1321T-31LE/OT Voltage Supervisors applications.
  • Automotive power systems
  • Data storage applications
  • Magnetic resonance imaging
  • Linux and server computing
  • Efficient information transmission
  • Digitally controlled LDO regulators circuit
  • Set top box
  • Insulation fault location system
  • Military communications
  • Smartphones
Step5Bar-code shipping tag
MCP1321T-31LE/OT
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
    SC-74A, SOT-753
  • Number of Pins
    5
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2012
    5
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Simple Reset/Power-On Reset
  • Subcategory
    Power Management Circuits
  • Max Power Dissipation
    240mW
  • Base Part Number
    MCP1321
  • Output
    Open Drain, Push-Pull
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    1V
  • Max Supply Current
    10μA
  • Quiescent Current
    1μA
  • Watchdog Timer
    Yes
  • Reset
    Active High/Active Low
  • Voltage - Threshold
    3.1V
  • Reset Timeout
    140ms Minimum
  • Min Reset Threshold Voltage
    3.054V
  • Max Reset Threshold Voltage
    3.147V