  • MCP1827ST-3302E/EB
MCP1827ST-3302E/EB
advertisement
Manufacturer No:
MCP1827ST-3302E/EB
HK JDW NO:
536-MCP1827ST-3302E/EB
Package:
TO-263-4, D2Pak (3 Leads + Tab), TO-263AA
Description:
Fixed 2.54mm MCP1827S PMIC 3 TO-263-4, D2Pak (3 Leads + Tab), TO-263AA
Quantity:
In Stock : 5800
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
MCP1827ST-3302E/EB
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Package / Case
  • Number of Pins
    3
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Published
    2007
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Other Regulators
  • Packing Method
    TAPE AND REEL
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    245
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    MCP1827S
  • Pin Count
  • Number of Outputs
    1
  • Voltage - Input (Max)
    6V
  • Output Voltage
    3.3V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    1.5A
  • Output Configuration
    Positive
  • Quiescent Current
    120μA
  • Accuracy
    2 %
  • Output Voltage 1
    3.3V
  • Number of Regulators
  • Min Input Voltage
    2.3V
  • Protection Features
    Over Temperature, Short Circuit, Under Voltage Lockout (UVLO)
  • Current - Quiescent (Iq)
    220μA
  • Voltage Dropout (Max)
    0.6V @ 1.5A
  • PSRR
    60dB (100Hz)
  • Dropout Voltage
    330mV
  • Dropout Voltage1-Nom
    0.33V
  • Min Output Voltage
    3.3V
  • Voltage Tolerance-Max
    2.5%
  • Input Bias Current
    120μA
  • Output Voltage Accuracy
    2 %
  • Height Seated (Max)
    5.08mm