  • MCP6542T-E/MSVAO
MCP6542T-E/MSVAO
advertisement
Manufacturer No:
MCP6542T-E/MSVAO
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-MCP6542T-E/MSVAO
Package:
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Datasheet:
MCP6542T-E/MSVAO
Description:
Surface Mount Tape & Reel (TR) 4000 ns μs Linear Comparators
Purchasing and Inquiry
MCP6542T-E/MSVAO Overview
In order to facilitate transportation, it is packaged in 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) .The comparator has a type CMOS, Push-Pull, Rail-to-Rail, TTL output.The part will be shipped by Tape & Reel (TR) .Electronic comparator is possible to find the 8 terminals of the comparator.The chip belongs to Comparator .Electronic comparator is capable of performing numerous tasks when powered by 5V voltage.Speaking of types, this is a typical General Purpose comparator.There are a total of 2 elements in it.The recommended mounting type is Surface Mount .The operating temperature should be set to -40°C~125°C to avoid mal-function.Alternatively, you may search for MCP6542 to find more pin-to-pin solutions for your specific needs.A comparator part from the Automotive, AEC-Q100 series is used in this part.
MCP6542T-E/MSVAO Features
CMOS, Push-Pull, Rail-to-Rail, TTL output capability
General Purpose IC
Employing 2 elements
Operates under -40°C~125°C
MCP6542T-E/MSVAO Applications
There are a lot of Microchip Technology MCP6542T-E/MSVAO linear comparators applications.
  • System control and monitoring
  • Appliances
  • Window Comparators
  • Self-diagnostics
  • Multivibrators and High-Voltage Digital Logic Gates
  • Wireless Base Stations
  • Lithium ion battery monitoring
  • Analog front end
  • General Purpose Low Voltage Applications
  • Handheld Instruments
Step5Bar-code shipping tag
MCP6542T-E/MSVAO
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    Automotive, AEC-Q100
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    8
  • Type
    General Purpose
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Comparator
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    2
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    MCP6542
  • JESD-30 Code
    S-PDSO-G8
  • Output Type
    CMOS, Push-Pull, Rail-to-Rail, TTL
  • Number of Elements
    2
  • Response Time
    4000 ns
  • Voltage - Supply, Single/Dual (±)
    1.6V~5.5V
  • Supply Voltage Limit-Max
    7V
  • Screening Level
    TS 16949
  • Current - Quiescent (Max)
    1μA
  • Voltage - Input Offset (Max)
    7mV @ 5.5V
  • Current - Input Bias (Max)
    1pA @ 5.5V
  • Hysteresis
    6.5mV
  • CMRR, PSRR (Typ)
    70dB CMRR, 80dB PSRR
  • Propagation Delay (Max)
    8μs
  • Height Seated (Max)
    1.1mm
  • Length
    3mm
  • Width
    3mm