  • MCP795W10T-I/ST
MCP795W10T-I/ST
advertisement
Manufacturer No:
MCP795W10T-I/ST
HK JDW NO:
536-MCP795W10T-I/ST
Package:
14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
MCP795W10T-I/ST
Description:
14 Terminations5V 14 Pin MCP795W10 Real Time ClocksTimer or RTC SubcategoryAlarm, EEPROM, Leap Year, Square Wave Output, SRAM, Watchdog Timer 10MHz
Purchasing and Inquiry
MCP795W10T-I/ST Overview
There is a version of real time clocks in the package 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width).Time clock is packaged in the manner of Tape & Reel (TR).This electrical RTC is powered by a voltage that is 1.8V~3.6V at the time of installation.In this case, we are dealing with an electrical real time clock that has a type of Clock/Calendar.This part is mounted on the systemboard in Surface Mount mode.A temperature of -40°C~85°C should be used for operation.Electronic time clocks are possible to guarantee Alarm, EEPROM, Leap Year, Square Wave Output, SRAM, Watchdog Timer when operating.There is the possibility of terminating transmission lines with 14 terminations, which means that the equipment used to terminate the line will match its characteristic impedance.This RTC real time clock is supplied with 5V voltage.As it has 14 pins, it is equipped with the necessary features.The family RTCs belongs to are MCP795W10.A voltage of 1.3V~3.6V is supplied to this electrical digital time clock.A part like this is included in Timer or RTC.A total of 64B of memory is available for storing data and programs on the real time analog clocks.The frequency of real time clocks' output should not exceed 10MHz.Mounting type for the RTC module is Surface Mount.The power supply is 2/5V.A total of 14 pins are equipped with the real time clock.Furthermore, ALSO OPEARTES AT 1.8 V MINIMUM SUPPLY AT 3 MHZ are its characteristics.Digital time clocks with 8 bits are designed for this application.
MCP795W10T-I/ST Features
14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package
14 terminations
14 pin count
2/5V power supplies
8 Bits
MCP795W10T-I/ST Applications
There are a lot of Microchip Technology MCP795W10T-I/ST Real Time Clocks applications.
  • Medical Equipment
  • Wearables, Portables
  • GPS/Telematics Devices
  • Printers and copiers
  • Modem
  • Mobile equipment
  • Routers
  • Thermostat
  • Portable instruments
  • Electronic metering
Step5Bar-code shipping tag
MCP795W10T-I/ST
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
    14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Number of Pins
    14
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Feature
    Alarm, EEPROM, Leap Year, Square Wave Output, SRAM, Watchdog Timer
  • Part Status
    Active
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Additional Feature
    ALSO OPEARTES AT 1.8 V MINIMUM SUPPLY AT 3 MHZ
  • Voltage - Supply
    1.8V~3.6V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    MCP795W10
  • Clock Frequency
    10MHz
  • Logic Function
    Clock
  • Time Format
    HH:MM:SS:hh (12/24 hr)
  • Date Format
    YY-MM-DD-dd
  • Current - Timekeeping (Max)
    1μA @ 1.8V~5.5V
  • Voltage - Supply, Battery
    1.3V~3.6V
  • Height Seated (Max)
    1.2mm
  • Length
    5mm
  • Width
    4.4mm