  • MCP809T-485I/TT
MCP809T-485I/TT
advertisement
Manufacturer No:
MCP809T-485I/TT
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-MCP809T-485I/TT
Package:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Datasheet:
MCP809T-485I/TT
Description:
4.6V3 Terminals 3-Pin MCP809 Voltage supervisor1 Channels Min 1V Max 5.5V
Purchasing and Inquiry
MCP809T-485I/TT Overview
As far as the mounting terminals of this voltage supervisor are concerned, it has 3 in total. This power ic is packaged in a way that looks like a Tape & Reel (TR). Please refer to this PMIC for 1 functions. There are 1 channels on this power managment ic that can be found in a series. IC management is packaged as a TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 package. There are a lot of similarities between this IC power and other Simple Reset/Power-On Reset products. According to the specification, the package's peak reflow temperature is specified to be 260. Manage ics operate at 4.6V supply voltages. During operation, the power ic is supplied with a voltage of 1. The mount is provided by Surface Mount. It is possible to subcategorize this power ic as a Power Management Circuits chip. A total of 3 pins are located on this power management. This power management system has 3 pins. IC management can only work with a supply voltage of 1V volts. This IC power should be powered by no more than 5.5V volts of supply voltage (Vsup). Power management' mounting is recommended to be done with the Surface Mount type of mounting. The supervisors should be set to the following temperature: -40°C~85°C TA. As this power managment ic operates, it is able to produce an output voltage of Push-Pull, Totem Pole. There is a supply current of 60μA for the power management. You can always use MCP809, the base supervisor number, to search for similar PMICs of the manufacturer. A maximum supply temperature of 60μA can be used with this power management.
MCP809T-485I/TT Features
Simple Reset/Power-On Reset type
Minimum supply voltage of 1V
60μA operating supply current
MCP809T-485I/TT Applications
There are a lot of Microchip Technology MCP809T-485I/TT Voltage Supervisors applications.
  • Sensitive sensors
  • Consumer electronics
  • Dash board
  • Efficient information transmission
  • emergency room
  • Important electronics for automotive protection
  • Leakage protection
  • DSP
  • Data storage applications
  • Automotive power systems
Step5Bar-code shipping tag
MCP809T-485I/TT
    Select All
  • Factory Lead Time
    5 Weeks
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    1998
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Supply Voltage
    4.6V
  • Terminal Pitch
    0.95mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    MCP809
  • Output
    Push-Pull, Totem Pole
  • Pin Count
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    1V
  • Operating Supply Current
    60μA
  • Nominal Supply Current
    60μA
  • Max Supply Current
  • Adjustable Threshold
    NO
  • Quiescent Current
    45μA
  • Voltage - Threshold
    4.725V
  • Number of Voltages Monitored
  • Reset Timeout
    150ms Minimum
  • Min Reset Threshold Voltage
    4.6V
  • Max Reset Threshold Voltage
    4.85V
  • Threshold Voltage
    +4.73V
  • Undervoltage Threshold
    4.6V
  • Overvoltage Threshold
    4.85V
  • Height
    1.02mm
  • Length
    3.04mm
  • Width
    1.4mm