  • MCR03EZPFX1691
MCR03EZPFX1691
advertisement
Manufacturer No:
MCR03EZPFX1691
HK JDW NO:
687-MCR03EZPFX1691
Datasheet:
MCR03EZPFX1691
Description:
RES SMD 1.69K OHM 1% 1/10W 0603
Step5Bar-code shipping tag
MCR03EZPFX1691
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mount
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Published
    2010
  • Size / Dimension
    0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
  • Tolerance
    ±1%
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    1.69kOhm
  • Terminal Finish
    Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Power (Watts)
    0.1W 1/10W
  • Power Rating
    100mW
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Max Power Dissipation
    100mW
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.1W
  • Height Seated (Max)
    0.022 0.55mm