  • MCR03FZHF2401
MCR03FZHF2401
advertisement
Manufacturer No:
MCR03FZHF2401
HK JDW NO:
687-MCR03FZHF2401
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, MCR03 Series, 2400Ohm, 1%,
Quantity:
In Stock : 11933
Step5Bar-code shipping tag
MCR03FZHF2401
  • Type
    Parameter
    Select All
    SURFACE MOUNT
  • Series
    MCR03
  • Tolerance
    1%
  • Temperature Coefficient
    200 ppm/°C
  • Resistance
    2400Ohm
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Subcategory
    Fixed Resistors
  • Packing Method
    TR, PAPER
  • Construction
    Resin Coated
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.1W
  • Operating Temperature (Max)
    155°C
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Working Voltage
    50V
  • Size Code
    0603
  • Rated Temperature
    70°C