  • MCR12LMG
MCR12LMG
advertisement
Manufacturer No:
MCR12LMG
Manufacturer:
Rochester Electronics
HK JDW NO:
699-MCR12LMG
Package:
TO-220-3
Datasheet:
MCR12LMG
Purchasing and Inquiry
MCR12LMG Overview
As this device has a 600V repetitive peak off-state voltage, it has a repeating peak off-state voltage of 600V volts.
MCR12LMG Features
the repetitive peak off-state voltage of this device is 600V
MCR12LMG Applications
There are a lot of Rochester Electronics, LLC MCR12LMG applications of SCRs thyristors.
  • DC motor control and drives
  • Uninterruptable power supplies
  • Battery charges
  • Power converters
  • DC motor controls - AC motor controls
  • Lighting control
  • Welders
  • Motor starters
  • Heat and temperature control
  • Wind mill
Step5Bar-code shipping tag
MCR12LMG
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to MCR12LMG.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-220-3
  • Surface Mount
    NO
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tube
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    3
  • Terminal Finish
    MATTE TIN
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Pin Count
    3
  • JESD-30 Code
    R-PSFM-T3
  • Qualification Status
    COMMERCIAL
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE
  • Case Connection
    ANODE
  • JEDEC-95 Code
    TO-220AB
  • Trigger Device Type
    SCR
  • Voltage - Off State
    600V
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
    800mV
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
    100A @ 60Hz
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
    8mA
  • Current - Hold (Ih) (Max)
    20mA
  • Current - On State (It (RMS)) (Max)
    12A
  • Repetitive Peak Off-state Voltage
    600V
  • Current - On State (It (AV)) (Max)
    7.6A
  • SCR Type
    Standard Recovery
  • Voltage - On State (Vtm) (Max)
    2.2V
  • Current - Off State (Max)
    10μA
  • Repetitive Peak Reverse Voltage
    600V