  • MCR18EZPF47R5
MCR18EZPF47R5
advertisement
Manufacturer No:
MCR18EZPF47R5
HK JDW NO:
687-MCR18EZPF47R5
Datasheet:
MCR18EZPF47R5
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, MCR Series, Thick Film, 47.5Ohm, 0.25W 1/4W, ±1%, -55°C~155°C
Quantity:
In Stock : 11108
Step5Bar-code shipping tag
MCR18EZPF47R5
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
  • Tolerance
    ±1%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Automotive AEC-Q200
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    47.5Ohm
  • Power (Watts)
    0.25W 1/4W
  • Power Rating
    125mW
  • Voltage - Rated DC
    200V
  • Packing Method
    TR, Paper, 7 Inch
  • Max Power Dissipation
    250mW
    FIXED RESISTOR
  • Reference Standard
    TS 16949
  • Case Code (Metric)
    3216
  • Case Code (Imperial)
  • Height
    660.4μm
  • Height Seated (Max)
    0.026 0.65mm