  • MCR25JZHF14R7
MCR25JZHF14R7
advertisement
Manufacturer No:
MCR25JZHF14R7
HK JDW NO:
687-MCR25JZHF14R7
Datasheet:
MCR25JZHF14R7
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, MCR Series, Thick Film, 14.7Ohm, 0.25W 1/4W, ±1%, -55°C~155°C
Quantity:
In Stock : 2982
Step5Bar-code shipping tag
MCR25JZHF14R7
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Published
    2009
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
  • Tolerance
    ±1%
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    14.7Ohm
  • Power (Watts)
    0.25W 1/4W
  • Power Rating
    250mW
  • Voltage - Rated DC
    200V
  • Max Power Dissipation
    250mW
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.5W
  • Height Seated (Max)
    0.028 0.70mm