  • MCS04020D2320BE100
MCS04020D2320BE100
advertisement
Manufacturer No:
MCS04020D2320BE100
HK JDW NO:
878-MCS04020D2320BE100
Package:
0402 (1005 Metric)
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, MCS - Precision Series, Thin Film, 232Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~125°C
Step5Bar-code shipping tag
MCS04020D2320BE100
  • Factory Lead Time
    9 Weeks
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Series
    MCS - Precision
  • Published
    2009
  • Size / Dimension
    0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
  • Tolerance
    ±0.1%
  • Temperature Coefficient
    ±25ppm/°C
  • Resistance
    232Ohm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Power (Watts)
    0.063W 1/16W
  • Packing Method
    TR, PAPER, 7 INCH
  • Max Power Dissipation
    63mW
    FIXED RESISTOR
  • Reference Standard
    CECC40401-801
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.063W
  • Working Voltage
    50V
  • Height
    381μm
  • Height Seated (Max)
    0.015 0.37mm