  • MCU08050D3002DP500
MCU08050D3002DP500
advertisement
Manufacturer No:
MCU08050D3002DP500
Manufacturer:
Vishay
HK JDW NO:
866-MCU08050D3002DP500
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, Thin Film, 30kOhm, 0.5%,
Step5Bar-code shipping tag
MCU08050D3002DP500
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Contact Plating
    Tin
  • Package / Case
    0805
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Tolerance
    0.5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Temperature Coefficient
    25 ppm/°C
  • Resistance
    30kOhm
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Composition
    Thin Film
  • Additional Feature
    LASER TRIMMABLE, RATED AC VOLTAGE(V): 150
  • Subcategory
    FIXED RESISTOR
  • Packing Method
    TR, PAPER
  • Construction
    Rectangular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.125W
  • Working Voltage
    150V
  • Rated Temperature
    70°C