  • MD120C16D1-BP
MD120C16D1-BP
advertisement
Manufacturer No:
MD120C16D1-BP
HK JDW NO:
543-MD120C16D1-BP
Package:
D1
Datasheet:
MD120C16D1-BP
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
MD120C16D1-BP
  • Type
    Parameter
    Select All
  • ECCN Code
    EAR99
  • HTS Code
  • Terminal Position
    UPPER
  • Terminal Form
    UNSPECIFIED
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    10
  • JESD-30 Code
    R-XUFM-X3
  • Operating Temperature (Max)
    150°C
  • Number of Elements
    2
  • Speed
    Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Standard
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    6mA @ 1600V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.35V @ 300A
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Operating Temperature - Junction
    -40°C~150°C
  • Output Current-Max
    120A
  • Application
    GENERAL PURPOSE
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    1600V
  • Current - Average Rectified (Io)
    120A
  • Number of Phases
    1
  • Rep Pk Reverse Voltage-Max
    1600V
  • Non-rep Pk Forward Current-Max
    2800A