  • MD60K16D1-BP
MD60K16D1-BP
advertisement
Manufacturer No:
MD60K16D1-BP
HK JDW NO:
543-MD60K16D1-BP
Package:
D1
Datasheet:
MD60K16D1-BP
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
MD60K16D1-BP
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    D1
  • Surface Mount
    NO
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2008
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • HTS Code
  • Terminal Position
    UPPER
  • Terminal Form
    UNSPECIFIED
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    10
  • JESD-30 Code
    R-XUFM-X3
  • Operating Temperature (Max)
    150°C
  • Number of Elements
    2
  • Speed
    Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Standard
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    5mA @ 1600V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.45V @ 200A
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Operating Temperature - Junction
    -40°C~150°C
  • Output Current-Max
    30A
  • Application
    GENERAL PURPOSE
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    1600V
  • Current - Average Rectified (Io)
    60A
  • Number of Phases
    1
  • Rep Pk Reverse Voltage-Max
    1600V
  • Non-rep Pk Forward Current-Max
    1150A