  • STTH200R04TV1
STTH200R04TV1
advertisement
Manufacturer No:
STTH200R04TV1
HK JDW NO:
761-STTH200R04TV1
Package:
ISOTOP
Datasheet:
STTH200R04TV1
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
STTH200R04TV1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    31 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 7 months ago)
  • Mount
    Chassis Mount, Screw
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    ISOTOP
  • Number of Pins
    4
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Tube
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    4
  • Terminal Finish
    Nickel (Ni)
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -65°C
  • Additional Feature
    LOW LEAKAGE CURRENT
  • Subcategory
    Other Diodes
  • Terminal Position
    UPPER
  • Terminal Form
    UNSPECIFIED
  • Base Part Number
    STTH2
    2
  • Element Configuration
    Dual
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    80μA @ 400V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.35V @ 100A
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Forward Current
    100A
  • Operating Temperature - Junction
    -55°C~150°C
  • Max Surge Current
    1kA
  • Application
    ULTRA FAST RECOVERY
  • Forward Voltage
    1.35V
  • Max Reverse Voltage (DC)
    400V
  • Average Rectified Current
    100A
  • Reverse Recovery Time
    100 ns
  • Peak Reverse Current
    80μA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    400V
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    1kA
  • Reverse Voltage
    400V