  • MDCM270P150M500A40
MDCM270P150M500A40
advertisement
Manufacturer No:
MDCM270P150M500A40
Manufacturer:
Vicor Corporation
HK JDW NO:
834-MDCM270P150M500A40
Package:
9-DIP Module
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
MDCM270P150M500A40
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    9-DIP Module
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2014
  • Series
    VI Chip® DCM® (500W)
  • Size / Dimension
    1.89Lx0.90W x 0.29 H 47.9mmx22.8mmx7.3mm
  • Feature
    Remote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    9
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Isolated Module
  • Applications
    ITE (Commercial)
  • Power (Watts)
    500W
  • Max Power Dissipation
    500W
  • Technology
    HYBRID
  • Terminal Position
    DUAL
  • Number of Functions
    1
  • JESD-30 Code
    R-XDMA-T9
  • Number of Outputs
    1
  • Efficiency
    93%
  • Voltage - Isolation
    4.242kV
  • Voltage - Input (Max)
    420V
  • Output Voltage
    15V
  • Max Output Current
    33.33A
  • Voltage - Output 1
    15V
  • Voltage - Input (Min)
    160V
  • Input Voltage-Nom
    270V
  • Trim/Adjustable Output
    NO
  • Height
    7.366mm
  • Width
    22.8mm