  • MDSR-7-10-15
MDSR-7-10-15
advertisement
Manufacturer No:
MDSR-7-10-15
Manufacturer:
Littelfuse
HK JDW NO:
461-MDSR-7-10-15
Package:
Datasheet:
MDSR-7-10-15
Description:
SWITCH REED SPST-NO 350MA 140V
Step5Bar-code shipping tag
MDSR-7-10-15
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Mount
    Axial, Box, Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2003
  • Series
    MDSR-7
  • JESD-609 Code
    e3
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Glass Body
  • Terminal Finish
    Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Capacitance
    0.3pF
  • Power Rating
    10W
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Termination Style
    Axial
  • Circuit
    SPST-NO
  • Contact Current(DC)-Max
    0.5A
  • Sealing
    HERMETICALLY SEALED
  • Contact Voltage(DC)-Max
    200V
  • Throw Configuration
    SPST
  • Operate Time
    0.6ms
  • Release Time
    0.2ms
  • Size - Body
    0.071Diax0.500L 1.80mmx12.70mm
  • Current - Switching
    350mA AC 500mA DC
  • Operate Range
    10 ~ 15AT
  • Current - Carry
    800mA DC
  • Voltage - Switching AC
    140V
  • Voltage - Switching DC
    200V
  • Pull-in Value-Max
    15 AT
  • Pull-in Value-Min
    10 AT
  • Resonant Frequency-Nom
    5.5kHz
  • Length
    40.386mm
  • Body Height
    12.7mm
  • Length - Overall
    1.590 40.39mm