  • MES30A-4P1J
MES30A-4P1J
advertisement
Manufacturer No:
MES30A-4P1J
Manufacturer:
MEAN WELL USA Inc.
HK JDW NO:
495-MES30A-4P1J
Package:
Datasheet:
MES30A-4P1J
Description:
AC/DC DESKTOP ADAPTER 15V 30W
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
MES30A-4P1J
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Desktop
  • Weight
    300.000012g
  • Operating Temperature
    0°C~65°C
  • Series
    MES30A (30W)
  • Size / Dimension
    4.25Lx2.64W x 1.42 H 108.0mmx67.0mmx36.0mm
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Applications
    Medical
  • Power (Watts)
    30W
  • Number of Outputs
    1
  • Approval Agency
    CB, CE, cURus, TUV
  • Efficiency
    78%
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    2A
  • Polarity
    Positive
  • Polarization
    Positive Center
  • Voltage - Input
    90V~264VAC
  • Cable Length
    1.8288m
  • Output Current
    2A
  • Input Type
    Cord (Sold Separately)
  • Voltage - Output
    15V
  • Max Output Power
    30W
  • Form
    Desktop (Class I)
  • Region Utilized
    International
  • Cord Length
    70.9 1.80m
  • Input Connector
    IEC 320-C14
  • Output Connector
    Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 11.0mm