  • MEV3S1209SC
MEV3S1209SC
advertisement
Manufacturer No:
MEV3S1209SC
Manufacturer:
Murata Power Solutions
HK JDW NO:
540-MEV3S1209SC
Package:
7-SIP Module, 4 Leads
Datasheet:
MEV3S1209SC
Description:
DC DC CONVERTER 9V 3W
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
MEV3S1209SC
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    7-SIP Module, 4 Leads
  • Number of Pins
    4
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tube
  • Series
    MEV3 (3W)
  • Size / Dimension
    0.77Lx0.30W x 0.40 H 19.6mmx7.6mmx10.2mm
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    4
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Isolated Module
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Applications
    ITE (Commercial)
  • Power Rating
    3W
  • Max Power Dissipation
    3W
  • Technology
    HYBRID
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Number of Functions
    1
  • Depth
    19.65mm
  • Pin Count
    7/4
  • Number of Outputs
    1
  • Efficiency
    87.5%
  • Voltage - Isolation
    3kV
  • Output Voltage
    9V
  • Max Output Current
    333mA
  • Input Voltage-Nom
    12V
  • Trim/Adjustable Output
    NO
  • Output Current
    333mA
  • Output Power
    3W
  • Current - Output 1
    333mA
  • Nominal Input Voltage
    12V
  • Max Output Power
    3W
  • Isolation
    Isolated
  • Nominal Output Voltage
    9V
  • Max Input Voltage (DC)
    13.2V
  • Min Input Voltage (DC)
    10.8V
  • Height
    10.15mm