  • MF-R1100-2
MF-R1100-2
advertisement
Manufacturer No:
MF-R1100-2
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-MF-R1100-2
Package:
Radial, Disc
Datasheet:
MF-R1100-2
Description:
PTC RESET FUSE 16V 11A RADIAL
Step5Bar-code shipping tag
MF-R1100-2
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    3 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Disc
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2005
  • Series
    Multifuse®, MF-R
  • Size / Dimension
    0.953Lx0.118W 24.20mmx3.00mm
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Type
    Polymeric
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Additional Feature
    0.003 OHM MEASURED AT 23 DEG CEL
  • Packing Method
    TR
  • Base Part Number
    MF-R1100
  • Rated Power Dissipation (P)
    4.5W
  • Approval Agency
    cURus, TUV
  • Lead Spacing
    0.402 10.20mm
  • Max Current Rating
    100A
  • Current - Max
    100A
  • Rated (AC) Voltage (URac)
    16V
  • Hold Current
    11A
  • Thermistor Application
    TEMPERATURE SENSING
  • Voltage - Max
    16V
  • Time to Trip
    20s
  • Resistance - Initial (Ri) (Min)
    3mOhm
  • Resistance - Post Trip (R1) (Max)
    14mOhm
  • Trip Current
    22A
  • Height Seated (Max)
    1.295 32.90mm