  • MF-RHT300-2
MF-RHT300-2
advertisement
Manufacturer No:
MF-RHT300-2
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-MF-RHT300-2
Package:
Radial, Disc
Datasheet:
MF-RHT300-2
Description:
3.0A HIGH-TEMPERATURE PTC RESETT
Step5Bar-code shipping tag
MF-RHT300-2
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Disc
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2013
  • Series
    Multifuse®, MF-RHT
  • Size / Dimension
    0.346Lx0.118W 8.80mmx3.00mm
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Polymeric
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Base Part Number
    MF-RHT
  • Lead Spacing
    0.201 5.10mm
  • Current - Max
    100A
  • Hold Current
    3A
  • Time to Trip
    5s
  • Resistance - Initial (Ri) (Min)
    33mOhm
  • Resistance - Post Trip (R1) (Max)
    79mOhm
  • Current - Trip (It)
    6A
  • Trip Current
    6A
  • Height Seated (Max)
    0.543 13.80mm