  • MF-RX075/72-AP
MF-RX075/72-AP
advertisement
Manufacturer No:
MF-RX075/72-AP
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-MF-RX075/72-AP
Package:
Radial, Disc
Datasheet:
MF-RX075/72-AP
Description:
Resettable Fuses - PPTC 0.75A 72V 0.18ohm
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
MF-RX075/72-AP
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Disc
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Published
    2012
  • Series
    MF-RX/72
  • Size / Dimension
    0.409Diax0.122W 10.40mmx3.10mm
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    400mOhm
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Additional Feature
    0.18 TO 0.4 OHMS AT 23 DEG CEL
  • HTS Code
  • Packing Method
    AMMO PACK
  • Resistor Type
    PTC RESETTABLE FUSE
  • Approval Agency
    UL
  • Lead Pitch
    5.1mm
  • Lead Spacing
    0.201 5.10mm
  • Max Current Rating
    40A
  • Power Dissipation
    900mW
  • Current - Max
    40A
  • Rated (AC) Voltage (URac)
    72V
  • Hold Current
    750mA
  • Thermistor Application
    OVERLOAD PROTECTION
  • Voltage - Max
    72V
  • Time to Trip
    6.3s
  • Trip Current
    1.5A
  • Height Seated (Max)
    0.630 16.00mm