  • MF-RX185-0-99
MF-RX185-0-99
advertisement
Manufacturer No:
MF-RX185-0-99
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-MF-RX185-0-99
Package:
Radial, Disc
Datasheet:
MF-RX185-0-99
Description:
PTC RESET FUSE 60V 1.85A RADIAL
Step5Bar-code shipping tag
MF-RX185-0-99
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    5 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Disc
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2011
  • Series
    Multifuse®, MF-RX
  • Size / Dimension
    0.701Lx0.122W 17.80mmx3.10mm
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Polymeric
  • Resistance
    120mOhm
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Additional Feature
    0.08-0.12 OHMS AT 23 DEG CEL
  • HTS Code
  • Voltage - Rated DC
    60V
  • Current Rating
    40A
  • Base Part Number
    MF-RX
  • Approval Agency
    cURus, TUV
  • Lead Pitch
    5.1mm
  • Operating Supply Voltage
    60V
  • Lead Spacing
    0.201 5.10mm
  • Max Current Rating
    40A
  • Power Dissipation
    2.1W
  • Hold Current
    1.85A
  • Current - Hold (Ih) (Max)
    1.85A
  • Thermistor Application
    OVERLOAD PROTECTION
  • Time to Trip
    12.6s
  • Resistance - Initial (Ri) (Min)
    80mOhm
  • Resistance - Post Trip (R1) (Max)
    190mOhm
  • Trip Current
    3.7A
  • Height Seated (Max)
    0.902 22.90mm