  • MF-VS175N-0
MF-VS175N-0
advertisement
Manufacturer No:
MF-VS175N-0
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-MF-VS175N-0
Package:
Strap
Datasheet:
MF-VS175N-0
Description:
Resettable Fuses - PPTC 1.75A 12V 0.029ohm
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
MF-VS175N-0
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mounting Type
    User Defined
  • Package / Case
    Strap
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2005
  • Series
    Multifuse®, MF-VS
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Axial
  • Type
    Polymeric
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Current Rating
    1.75A
  • Base Part Number
    MF-VS
  • Approval Agency
    cURus, TUV
  • Operating Supply Voltage
    16V
  • Max Current Rating
    100A
  • Current - Max
    100A
  • Hold Current
    1.75A
  • Current - Hold (Ih) (Max)
    1.75A
  • Voltage - Max
    12V
  • Time to Trip
    3s
  • Resistance - Initial (Ri) (Min)
    29mOhms
  • Resistance - Post Trip (R1) (Max)
    102mOhms
  • Current - Trip (It)
    3.5A
  • Trip Current
    3.5A