  • MFU0603FF00750P100
MFU0603FF00750P100
advertisement
Manufacturer No:
MFU0603FF00750P100
Manufacturer:
Vishay Beyschlag
HK JDW NO:
878-MFU0603FF00750P100
Package:
0603 (1608 Metric)
Description:
FUSE BOARD MNT 750MA 32VDC 0603
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
MFU0603FF00750P100
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    PCB, Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    0603 (1608 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    2
  • Body Material
    Ceramic
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2011
  • Series
    MFU
  • Size / Dimension
    0.061Lx0.033W x 0.018 H 1.55mmx0.85mmx0.45mm
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    262mOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • HTS Code
  • Voltage - Rated DC
    32V
  • Packing Method
    TAPE AND REEL
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Current Rating
    750mA
  • Case Code (Metric)
    1608
  • Approval Agency
    UL
  • Body Length or Diameter
    1.55mm
  • Case Code (Imperial)
  • Body Breadth
    0.85 mm
  • Physical Dimension
    1.55mm x 0.85mm x 0.45mm
  • Response Time
    Fast Blow
  • Fuse Type
    Board Mount (Cartridge Style Excluded)
  • Breaking Capacity @ Rated Voltage
    50A
  • Melting I2t
  • DC Cold Resistance
    0.262Ohm
  • Circuit Protection Type
    ELECTRIC FUSE
  • Blow Characteristic
    VERY FAST
  • Fuse Current
    750mA