  • MG12600WB-BR2MM
MG12600WB-BR2MM
advertisement
Manufacturer No:
MG12600WB-BR2MM
Manufacturer:
Littelfuse
HK JDW NO:
461-MG12600WB-BR2MM
Package:
Module
Datasheet:
MG12600WB-BR2MM
Description:
IGBT 1200V 600A 2500W PKG WB
Step5Bar-code shipping tag
MG12600WB-BR2MM
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Module
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C
  • Published
    2016
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Configuration
    Half Bridge
  • Power - Max
    2500W
  • Input
    Standard
  • Current - Collector Cutoff (Max)
    100μA
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
    1200V
  • Current - Collector (Ic) (Max)
    750A
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    2.5V @ 15V, 600A
  • IGBT Type
    Trench Field Stop
  • NTC Thermistor
    Yes
  • Input Capacitance (Cies) @ Vce
    60.5nF @ 25V