  • MG600J2YS61A
MG600J2YS61A
advertisement
Manufacturer No:
MG600J2YS61A
Manufacturer:
Powerex Inc.
HK JDW NO:
614-MG600J2YS61A
Package:
Module
Datasheet:
MG600J2YS61A
Description:
IGBT MOD CMPCT DUAL 600V 600A
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
MG600J2YS61A
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Chassis Mount
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Module
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -20°C~150°C TJ
  • Published
    2005
  • Series
    IGBTMOD™
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    11
  • Max Power Dissipation
    2.77kW
  • Terminal Position
    UPPER
  • Terminal Form
    UNSPECIFIED
  • JESD-30 Code
    R-XUFM-X11
  • Number of Elements
    2
  • Configuration
    Half Bridge
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Power - Max
    2770W
  • Transistor Application
    MOTOR CONTROL
  • Polarity/Channel Type
    N-CHANNEL
  • Input
    Standard
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    2.5V
  • Max Collector Current
    600A
  • Current - Collector Cutoff (Max)
    1mA
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    600V
  • Input Capacitance
    125nF
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    2.5V @ 15V, 600A
  • NTC Thermistor
    No
  • Input Capacitance (Cies) @ Vce
    125nF @ 10V