  • MGJ6D052005LMC-R7
MGJ6D052005LMC-R7
advertisement
Manufacturer No:
MGJ6D052005LMC-R7
Manufacturer:
Murata Power Solutions
HK JDW NO:
540-MGJ6D052005LMC-R7
Package:
7-SMD Module
Datasheet:
MGJ6D052005LMC-R7
Description:
Module Dc-dc 2-OUT 20V/-5V 0.24A/0.24A 4.8W/1.2W 7-PIN SMD T/r
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
MGJ6D052005LMC-R7
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    7-SMD Module
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    MGJ6 (6W)
  • Size / Dimension
    1.57Lx1.09W x 0.37 H 40.0mmx27.8mmx9.4mm
  • JESD-609 Code
    e4
  • Feature
    SCP, UVLO
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2 (1 Year)
  • Number of Terminations
    7
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Isolated Module
  • Terminal Finish
    Gold (Au) - with Nickel (Ni) barrier
  • Applications
    ITE (Commercial), Medical
  • Max Power Dissipation
    6W
  • Technology
    HYBRID
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    BU
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    245
  • Number of Functions
    1
  • Depth
    39.98mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • JESD-30 Code
    R-XDMA-B7
  • Number of Outputs
    2
  • Efficiency
    79%
  • Voltage - Isolation
    5.2kV
  • Output Voltage
    20V
  • Max Output Current
    240mA
  • Voltage - Output 1
    20V
  • Voltage - Input (Min)
    4.5V
  • Input Voltage-Nom
    5V
  • Trim/Adjustable Output
    NO
  • Current - Output (Max)
    240mA 240mA
  • Output Power
    4.8W
  • Voltage - Output 2
    -5V
  • Current - Output 1
    240mA
  • Max Output Power
    4.8W
  • Current - Output 2
    240mA
  • Max Input Voltage (DC)
    9V
  • Min Input Voltage (DC)
    4.5V
  • Height
    9.398mm