  • MH10-10RK
MH10-10RK
advertisement
Manufacturer No:
MH10-10RK
Manufacturer:
3M
HK JDW NO:
2-MH10-10RK
Package:
Datasheet:
MH10-10RK
Description:
CONN RING CIRC 10-12AWG #10
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
MH10-10RK
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to MH10-10RK.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    3 Weeks
  • Contact Material
    Copper, ETP
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Free Hanging
  • Mounting Type
    Free Hanging (In-Line)
  • Weight
    489.87976g
  • Material - Insulation
    Polyolefin
  • Body Material
    Copper
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2000
  • Series
    Scotchlok™
  • Feature
    Brazed Seam
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Crimp
  • Color
    Yellow
  • Depth
    9.65mm
  • Contact Finish
    Tin
  • Wire Gauge
    10-12 AWG
  • Wire Gauge (Max)
    12 AWG
  • Wire Gauge (Min)
    10 AWG
  • Body Plating
  • Insulation
    Insulated with Heat Shrink
  • Terminal Type
    Circular
  • Stud/Tab Size
    10 Stud
  • Length
    27.94mm
  • Thickness
    0.040 1.02mm
  • Length - Overall
    1.100 27.94mm
  • Width - Outer Edges
    0.380 9.65mm