  • MHP-TAC6-12-72
MHP-TAC6-12-72
advertisement
Manufacturer No:
MHP-TAC6-12-72
Manufacturer:
Littelfuse
HK JDW NO:
461-MHP-TAC6-12-72
Package:
Strap
Datasheet:
MHP-TAC6-12-72
Purchasing and Inquiry
MHP-TAC6-12-72 Overview
In order to protect the mechanical temperature sensors from damage, we placed them in [0] packages.
MHP-TAC6-12-72 Features
Switching Temperature: 162°F 72°C
MHP-TAC Series
Current Rating - DC: 12A 12V 40A 5V
Strap Package / Case
MHP-TAC6-12-72 Applications
There are a lot of Littelfuse Inc. MHP-TAC6-12-72 Mechanical Temperature Sensors applications.
  • Heating Systems
  • Power supplies
  • Power transistors
  • Panel Heaters
  • Refrigeration
  • Power Distribution
  • Laboratory Equipment
  • Roll heater temperature control for copying machines
  • Boilers
  • HDDs
Step5Bar-code shipping tag
MHP-TAC6-12-72
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    9 Weeks
  • Mounting Type
    Weld Tab
  • Package / Case
    Strap
  • Series
    MHP-TAC
  • Tolerance
    ±9°F ±5°C
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Circuit
    SPST-NC
  • Switching Cycles
    6K
  • Switching Temperature
    162°F 72°C
  • Current Rating - DC
    12A 12V 40A 5V
  • Reset Temperature
    104°F 40°C