  • MHP-TAT18-9-90
MHP-TAT18-9-90
advertisement
Manufacturer No:
MHP-TAT18-9-90
HK JDW NO:
461-MHP-TAT18-9-90
Datasheet:
MHP-TAT18-9-90
Purchasing and Inquiry
MHP-TAT18-9-90 Overview
To protect the mechanical temperature sensors from damage, we package them in [0] packages.
MHP-TAT18-9-90 Features
Switching Temperature: 194°F 90°C
MHP-TAT18 Series
Current Rating - DC: 30A 9V 80A 5V
Strap Package / Case
MHP-TAT18-9-90 Applications
There are a lot of Littelfuse Inc. MHP-TAT18-9-90 Mechanical Temperature Sensors applications.
  • Motors
  • Hot gas heaters
  • Automation
  • Water heaters
  • Automotive & HVOR
  • Espresso Machines
  • FDDs
  • Power transistors
  • Temperature detection
  • Gas and Electric Furnace
Step5Bar-code shipping tag
MHP-TAT18-9-90
  • Tolerance
    ±9°F ±5°C
  • Voltage - Rated DC
    9V
  • Hold Current
    18A
  • Switching Temperature
    194°F 90°C
  • Current Rating - DC
    30A 9V 80A 5V
  • Reset Temperature
    104°F 40°C