  • MHQ1005P6N8J
MHQ1005P6N8J
advertisement
Manufacturer No:
MHQ1005P6N8J
HK JDW NO:
769-MHQ1005P6N8J
Package:
0402
Step5Bar-code shipping tag
MHQ1005P6N8J
    Select All
  • Operating Temperature (Max)
    125°C
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Inductance
    6.8 nH
  • Test Frequency
    100MHz
  • Max DC Current
    700mA
  • Inductor Application
    RF INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    23
  • Inductor Type
    GENERAL PURPOSE INDUCTOR
  • DC Resistance (DCR) - Parallel
    140mOhm
  • Inductance-Nom (L)
    0.0068 µH
  • Special Feature
    Q IS MEASURED AT 250 MHZ
  • Self Resonant Frequency
    4000MHz
  • Height
    500μm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Package / Case
    0402
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Material - Core
    Ceramic
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Packaging
    Tape & Reel
  • Tolerance
    5%