  • MIC37151-1.8BR
MIC37151-1.8BR
advertisement
Manufacturer No:
MIC37151-1.8BR
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-MIC37151-1.8BR
Package:
SPak-5 (5 leads + Tab)
Datasheet:
MIC37151-1.8BR
Description:
Enable Fixed MIC37151-1.8 PMIC SPak-5 (5 leads + Tab)
Quantity:
In Stock : 12071
Step5Bar-code shipping tag
MIC37151-1.8BR
  • Package / Case
    SPak-5 (5 leads + Tab)
  • Supplier Device Package
    S-PAK-5
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tube
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Base Part Number
    MIC37151-1.8
  • Voltage - Input (Max)
    6V
  • Output Type
    Fixed
  • Output Configuration
    Positive
  • Current - Output
    1.5A
  • Control Features
    Enable
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    1.8V
  • Number of Regulators
    1
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
  • Voltage Dropout (Max)
    0.5V @ 1.5A