  • MIC39501-1.8WT
MIC39501-1.8WT
advertisement
Manufacturer No:
MIC39501-1.8WT
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-MIC39501-1.8WT
Package:
TO-220-5
Datasheet:
MIC39501-1.8WT
Description:
Enable Fixed MIC39501-1.8 PMIC TO-220-5
Quantity:
In Stock : 4002
Step5Bar-code shipping tag
MIC39501-1.8WT
    Select All
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-220-5
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tube
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    5
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT APPLICABLE
  • Number of Functions
    1
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT APPLICABLE
  • Base Part Number
    MIC39501-1.8
  • JESD-30 Code
    R-PSFM-T5
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Voltage - Input (Max)
    16V
  • Output Voltage
    1.8V
  • Output Type
    Fixed
  • Output Configuration
    Positive
  • Current - Output
    5A
  • Control Features
    Enable
  • Output Voltage 1
    1.8V
  • Input Voltage (Min)
    2.25V
  • Number of Regulators
    1
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
  • Voltage Dropout (Max)
    0.575V @ 5A
  • Dropout Voltage
    400mV