  • MIC5200-3.3BM
MIC5200-3.3BM
advertisement
Manufacturer No:
MIC5200-3.3BM
HK JDW NO:
699-MIC5200-3.3BM
Package:
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
MIC5200-3.3BM
Description:
Enable Fixed PMIC 8 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Quantity:
In Stock : 9304
Step5Bar-code shipping tag
MIC5200-3.3BM
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tube
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    8
  • Terminal Finish
    TIN LEAD
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    240
  • Number of Functions
    1
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Pin Count
    8
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G8
  • Current - Supply (Max)
    1.5mA
  • Qualification Status
    COMMERCIAL
  • Voltage - Input (Max)
    26V
  • Output Type
    Fixed
  • Output Configuration
    Positive
  • Current - Output
    100mA
  • Control Features
    Enable
  • Output Voltage 1
    3.3V
  • Input Voltage (Min)
    2.5V
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    3.3V
  • Number of Regulators
    1
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature
  • Current - Quiescent (Iq)
    350μA
  • Voltage Dropout (Max)
    0.35V @ 100mA
  • Output Voltage1-Max
    3.366V
  • Output Voltage1-Min
    3.234V
  • Length
    4.93mm
  • Width
    3.94mm