  • MIC5208-3.3YMM-TR
MIC5208-3.3YMM-TR
advertisement
Manufacturer No:
MIC5208-3.3YMM-TR
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-MIC5208-3.3YMM-TR
Package:
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Datasheet:
Description:
Enable Fixed 0.65mm MIC5208 PMIC 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Quantity:
In Stock : 15235
Step5Bar-code shipping tag
MIC5208-3.3YMM-TR
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    8
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Base Part Number
    MIC5208
  • Current - Supply (Max)
    1.2mA
  • Number of Outputs
    2
  • Voltage - Input (Max)
    16V
  • Output Voltage
    3.3V
  • Output Type
    Fixed
  • Output Configuration
    Positive
  • Current - Output
    50mA 50mA
  • Control Features
    Enable
  • Output Voltage 1
    3.3V
  • Input Voltage (Min)
    4.3V
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    3.3V 3.3V
  • Number of Regulators
    2
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
  • Current - Quiescent (Iq)
    750μA
  • Voltage Dropout (Max)
    0.5V @ 50mA 0.5V @ 50mA
  • Dropout Voltage
    250mV
  • Output Voltage 2
    3.3V
  • Length
    3mm
  • Height Seated (Max)
    1.09mm