  • MIC5219-3.6BMM
MIC5219-3.6BMM
advertisement
Manufacturer No:
MIC5219-3.6BMM
HK JDW NO:
699-MIC5219-3.6BMM
Package:
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Datasheet:
MIC5219-3.6BMM
Description:
Enable Fixed 0.65mm PMIC 8 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Quantity:
In Stock : 6182
Step5Bar-code shipping tag
MIC5219-3.6BMM
  • Package / Case
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tube
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    8
  • Terminal Finish
    TIN LEAD
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    240
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Pin Count
    8
  • JESD-30 Code
    S-PDSO-G8
  • Voltage - Input (Max)
    12V
  • Current - Output
    500mA
  • Control Features
    Enable
  • Output Voltage 1
    3.6V
  • Input Voltage (Min)
    2.5V
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    3.6V
  • Number of Regulators
    1
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
  • Current - Quiescent (Iq)
    8μA
  • Voltage Dropout (Max)
    0.6V @ 500mA
  • PSRR
    75dB (120Hz)
  • Output Voltage1-Max
    3.672V
  • Output Voltage1-Min
    3.528V
  • Length
    3mm
  • Width
    3mm