  • MIC59300-1.2YME
MIC59300-1.2YME
advertisement
Manufacturer No:
MIC59300-1.2YME
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-MIC59300-1.2YME
Package:
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) Exposed Pad
Datasheet:
MIC59300-1.2YME
Description:
Enable Fixed MIC59300 PMIC 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) Exposed Pad
Quantity:
In Stock : 2602
Step5Bar-code shipping tag
MIC59300-1.2YME
    Select All
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    1
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    MIC59300
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Voltage - Input (Max)
    3.8V
  • Output Voltage
    1.2V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    3A
  • Output Configuration
    Positive
  • Control Features
    Enable
  • Output Voltage 1
    1.2V
  • Number of Regulators
    1
  • Min Input Voltage
    1V
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature
  • Voltage Dropout (Max)
    0.4V @ 3A
  • PSRR
    65dB ~ 55dB (10kHz)
  • Dropout Voltage
    205mV
  • Min Output Voltage
    1.2V
  • Min Current Limit
    3.3A
  • Length
    4.93mm
  • Width
    3.94mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C